Skip to content

603 Highland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1956

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 17, 2006

Property Information

Block240
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF2CBG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,179
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,400
41%
Improvement Value:$308,100
59%
Total Assessment$518,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,276+1.5%
2024$17,017+2.4%
2023$16,616+0.9%
2022$16,466+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,179DeedBook 1281, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1956