Skip to content

27 Strickland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1973

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 3, 1999

Property Information

Block37
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
33%
Improvement Value:$251,900
67%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,552+1.5%
2024$12,363+2.2%
2023$12,100+0.9%
2022$11,990+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,252DeedBook 163, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1973