Skip to content

96 Bradford AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block40
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
59%
Improvement Value:$95,200
41%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+1.5%
2024$7,677+2.2%
2023$7,513+0.9%
2022$7,445+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft1,236DeedBook 2868, Page 208

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 2405, Page 12Recorded12/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1918