Skip to content

16 Zeliff AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block68
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$139,900
73%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+1.5%
2024$6,331+2.2%
2023$6,196+11.7%
2022$5,548+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3781, Page 204

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2548, Page 227Recorded11/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928