Skip to content

101 Center AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 22, 2020

Property Information

Block95
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF2CDG
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,859
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,100
40%
Improvement Value:$261,100
60%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,501+1.5%
2024$14,283+2.2%
2023$13,979+0.9%
2022$13,852+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,859DeedBook 3933, Page 1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2116, Page 170

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 1335, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1928