Skip to content

113 Center AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block95
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,400
68%
Improvement Value:$111,600
32%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,795+1.5%
2024$11,618+2.2%
2023$11,370+0.9%
2022$11,268+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,315DeedBook 4052, Page 18Recorded6/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 1428, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook R163, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1949