Skip to content

69 Walnut StLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
May 3, 2004

Property Information

Block95
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CAG
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,733
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,500
55%
Improvement Value:$178,300
45%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,155+1.5%
2024$12,957+2.2%
2023$12,681+0.9%
2022$12,566+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft1,733DeedBook 775, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1953