Skip to content

58 Center AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Date
Feb 1, 2001

Property Information

Block99
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F4G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,200
45%
Improvement Value:$222,500
55%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,385+1.5%
2024$13,184+2.2%
2023$12,903+0.9%
2022$12,786+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook C167, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1960