Skip to content

11 Walnut StLittle Falls, NJ 07424

Built 1910

Last Sale Date
Dec 11, 2007

Property Information

Block99
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
44%
Improvement Value:$200,500
56%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+1.5%
2024$11,681+2.2%
2023$11,432+0.9%
2022$11,328+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1315, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1910