Skip to content

192 Parker AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$3,112,500
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block4060
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/21 APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
6%
Improvement Value:$986,200
94%
Total Assessment$1,046,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,151+3.0%
2024$41,906+6.5%
2023$39,352+0.8%
2022$39,049+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,112,500

To:

DeedBook 3057, Page 178