Skip to content

162 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block1006
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
31%
Improvement Value:$117,500
69%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,009+3.0%
2024$6,807+6.5%
2023$6,392+0.8%
2022$6,343+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 3906, Page 192

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2100, Page 10

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1525, Page 39

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 510, Page 37

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook R136, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1900