Skip to content

192 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2020

Property Information

Block1011
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
16%
Improvement Value:$348,300
84%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,040+3.0%
2024$16,549+6.5%
2023$15,540+0.8%
2022$15,420+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 3214, Page 36Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 1307, Page 7

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 263, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1980