Skip to content

2 Monroe St.Passaic, NJ 07055

Built 1975

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block1011
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage6,072
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$410,000
82%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+3.0%
2024$20,020+6.5%
2023$18,800+0.8%
2022$18,655+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft6,072DeedBook 244, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1975