Skip to content

6 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 1968

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1011
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
18%
Improvement Value:$275,100
82%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+3.0%
2024$13,489+6.5%
2023$12,667+0.8%
2022$12,570+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968