Skip to content

142 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jan 3, 2014

Property Information

Block1020
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,608
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
17%
Improvement Value:$250,900
83%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,464+3.0%
2024$12,104+6.5%
2023$11,366+0.8%
2022$11,279+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900