Skip to content

70 South Sth StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1026
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/SHED/PARKING
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
57%
Improvement Value:$36,000
43%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,443+3.0%
2024$3,343+6.5%
2023$3,140+0.8%
2022$3,115+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950