Skip to content

83 Passaic StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block1026
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/8 APTS/UGP
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage11,514
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
8%
Improvement Value:$540,100
92%
Total Assessment$584,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,091+3.0%
2024$23,395+6.5%
2023$21,970+0.8%
2022$21,800+104.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

Sq Ft11,514DeedBook 3325, Page 123

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 2361, Page 120Recorded8/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940