Skip to content

27-71 Eighth StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block1029
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage7.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,654,800
40%
Improvement Value:$4,037,700
60%
Total Assessment$6,692,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$275,932+3.0%
2024$267,968+2.6%
2023$261,057+0.8%
2022$259,043+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2401, Page 217Recorded11/26/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$4,300,000

To:

DeedBook 1183, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1920