Skip to content

2-8 Fifth StPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block1032
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S2S/WHSE/OFFIC
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
15%
Improvement Value:$761,500
85%
Total Assessment$894,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,880+3.0%
2024$35,816+6.5%
2023$33,633+0.8%
2022$33,374+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 886, Page 255