Skip to content

22 Fifth St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block1032
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
14%
Improvement Value:$320,600
86%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,383+3.0%
2024$14,939+6.5%
2023$14,029+0.8%
2022$13,920+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 2730, Page 212

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1895, Page 178

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook F166, Page 34

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook T158, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1940