Skip to content

117 Passaic StPassaic, NJ 07055

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 3, 1996

Property Information

Block1032
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/7APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
6%
Improvement Value:$508,800
94%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,318+3.0%
2024$21,674+6.5%
2023$20,353+0.8%
2022$20,196+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 144, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1930