Skip to content

81 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block1042
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/STORA
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
22%
Improvement Value:$390,000
78%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+3.0%
2024$20,020+6.5%
2023$18,800+0.8%
2022$18,655+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 3619, Page 222

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2643, Page 148Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2633, Page 252Recorded5/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940