Skip to content

100 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Apr 2, 2015

Property Information

Block1003
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/APTS/8U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
10%
Improvement Value:$598,300
90%
Total Assessment$663,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,348+3.0%
2024$26,559+6.5%
2023$24,940+0.8%
2022$24,748+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 2617, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1940