Skip to content

1-3 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$3,550,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block1035
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S/29 APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage18,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
5%
Improvement Value:$1,047,500
95%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,353+3.0%
2024$44,044+6.5%
2023$41,360+0.8%
2022$41,041+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,550,000

To:

Sq Ft18,000DeedBook 4232, Page 108

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 3291, Page 175Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 1147, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1940