Skip to content

40-44 Fourth StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$5,350,000
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block1014
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-34U
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage21,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
9%
Improvement Value:$1,471,400
91%
Total Assessment$1,616,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,644+3.0%
2024$64,721+6.5%
2023$60,777+0.8%
2022$60,308+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,350,000

To:

Sq Ft21,224DeedBook 4450, Page 274

Property Sale

Sale
$3,006,175

From:

To:

DeedBook 3239, Page 239Recorded1/31/2018