Skip to content

43 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 21, 1993

Property Information

Block1039
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL/2APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage5,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
34%
Improvement Value:$221,400
66%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+3.0%
2024$13,505+6.5%
2023$12,682+0.8%
2022$12,585+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft5,020DeedBook 134, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1940