Skip to content

182 Passaic St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block1039
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/2APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage4,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$140,000
56%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 234, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1940