Skip to content

78 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block1041
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RET/4APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
28%
Improvement Value:$276,300
72%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,927+3.0%
2024$15,467+6.5%
2023$14,525+0.8%
2022$14,413+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 295, Page 105

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook P-128, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940