Skip to content

84 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block1041
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S2S/RET./OFF.
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$233,800
68%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,175+3.0%
2024$13,766+6.5%
2023$12,927+0.8%
2022$12,827+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 448, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1940