Skip to content

63 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block1041
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/6APT/6GAR
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
17%
Improvement Value:$268,300
83%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,330+3.0%
2024$12,945+6.5%
2023$12,156+0.8%
2022$12,062+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 2344, Page 224

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook W142, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1940