Skip to content

85 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block1042
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/RETAIL
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$201,300
65%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,835+3.0%
2024$12,464+6.5%
2023$11,705+0.8%
2022$11,615+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960