Skip to content

82 First StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block1042
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/WHSE
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
59%
Improvement Value:$38,200
41%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+3.0%
2024$3,732+6.5%
2023$3,504+0.8%
2022$3,477+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 3740, Page 163

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook W163, Page 300