Skip to content

142 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1960
Vacant Land

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block1045
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,476+3.0%
2024$1,433+6.5%
2023$1,346+0.8%
2022$1,336+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960