Skip to content

155 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block1045
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/WHSE/9APT/ST
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
10%
Improvement Value:$483,900
90%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,116+3.0%
2024$21,477+6.5%
2023$20,169+0.8%
2022$20,013+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 660, Page 186

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook N131, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1930