Skip to content

158 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 3, 2016

Property Information

Block1045
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF REST/6APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
29%
Improvement Value:$309,300
71%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,009+3.0%
2024$17,489+6.5%
2023$16,424+0.8%
2022$16,297+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 2828, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 410, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1940