Skip to content

303-305 Passaic StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block1080
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage8,103
Acreage66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
19%
Improvement Value:$543,500
81%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,830+3.0%
2024$27,027+6.5%
2023$25,380+0.8%
2022$25,184-7.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$455,000

To:

Sq Ft8,103DeedBook 164, Page 140

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook H147, Page 208

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook K 129, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1940