Skip to content

32 Aspen PlPassaic, NJ 07055

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block1080
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/WHSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
26%
Improvement Value:$205,500
74%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,384+3.0%
2024$11,055+6.5%
2023$10,381+0.8%
2022$10,301+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 1419, Page 13

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook I-128, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1900