Skip to content

77 Washington Pl.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block1083
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
20%
Improvement Value:$515,400
80%
Total Assessment$646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,663+3.0%
2024$25,894+6.5%
2023$24,316+0.8%
2022$24,128+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 1562, Page 209