Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
252 Passaic StPassaic, NJ 07055
Last Sale Date
May 15, 2019
Property Information
Block1083
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1/S SUBSTATION
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage1.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$227,200
53%
Improvement Value:$203,100
47%
Total Assessment$430,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,741 | +3.0% |
| 2024 | $17,229 | +6.5% |
| 2023 | $16,179 | +0.8% |
| 2022 | $16,054 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.