Skip to content

598-600 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block1134
Lot10

Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,400
47%
Improvement Value:$230,600
53%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,935+3.0%
2024$17,417+6.5%
2023$16,356+0.8%
2022$16,230+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook R128, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1940