Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
74 Washington PlPassaic, NJ 07055
Apartment
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 14, 2025
Property Information
Block1086
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$136,100
42%
Improvement Value:$187,200
58%
Total Assessment$323,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,330 | +3.0% |
| 2024 | $12,945 | +6.5% |
| 2023 | $12,156 | +0.8% |
| 2022 | $12,062 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.