Skip to content

71 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block1086
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningM-2
Sq Footage2,720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
21%
Improvement Value:$255,600
79%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,330+3.0%
2024$12,945+6.5%
2023$12,156+0.8%
2022$12,062+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft2,720DeedBook 908, Page 99

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 729, Page 159

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 646, Page 149

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook C163, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1900