Skip to content

194 Washington Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block1130
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B O3 B
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
32%
Improvement Value:$458,200
68%
Total Assessment$675,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,863+3.0%
2024$27,059+6.5%
2023$25,410+0.8%
2022$25,214+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980