Skip to content

195 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1130
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$259,400
56%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,941+3.0%
2024$18,394+6.5%
2023$17,273+0.8%
2022$17,140+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930