Skip to content

181 Jefferson St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block1130
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
65%
Improvement Value:$50,500
35%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+3.0%
2024$5,778+6.5%
2023$5,426+0.8%
2022$5,384+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 4835, Page 197

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2399, Page 284Recorded11/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940