Skip to content

584 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block1134
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B

Assessment

Land Value:$178,000
56%
Improvement Value:$139,800
44%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,103+3.0%
2024$12,725+6.5%
2023$11,949+0.8%
2022$11,857+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 520, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1940