Skip to content

618 Main Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1134
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/7APTS

Assessment

Land Value:$209,200
26%
Improvement Value:$602,900
74%
Total Assessment$812,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,483+3.0%
2024$32,516+6.5%
2023$30,535+0.8%
2022$30,299+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980