Skip to content

14 Rutgers PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block1262
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
42%
Improvement Value:$142,400
58%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+3.0%
2024$9,648+6.7%
2023$9,045+0.8%
2022$8,973+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925