Skip to content

77 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block1290
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,859
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
40%
Improvement Value:$134,400
60%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,281+3.0%
2024$9,013+6.5%
2023$8,464+0.8%
2022$8,398+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000

To:

DeedBook H160, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1925