Skip to content

19 Westervelt Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block1262
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage4,668
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,100
22%
Improvement Value:$301,000
78%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,919+3.0%
2024$15,459+6.5%
2023$14,517+0.8%
2022$14,405+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft4,668DeedBook 3964, Page 46Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook R150, Page 124

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook E137, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1925